r12

 Sevgili Yılmaz Tatlıses seni sevgiyle saygıyla rahmetle anıyoruz!

 

Fikret ŞeneşFikret Şenes (1921 / 16 Şubat 2015)

Fikret Şeneş, 1921 yılında İstanbul’da doğmuştur. Annesi Calibe Hanımdır. Mutlu bir evlilik yapan ve yürüten anne-babası tam da bu yüzden "Şeneş" soyadını kendileri seçmiş.

Fikret Şeneş , İstanbul Amerikan Kız Koleji’nden mezun olduktan sonra konservatuvarın şan bölümüne yazıldı.

Fikret Şeneş, Amerikan Kız Koleji’nden mezun olacağı yıl 1937 yılında 16 yaşında Bedii Çapa ile evlendi 18 yıl evli kaldı.

Eşinin şarkıcı Gönül Yazar ile beraberliğini öğrenince 1955 yılında boşandı.

Bu evliliğinden Şamdan kulübünün kurucuları olan Ahmet Çapa (d.1945) (2011 yılında vefat etti.) ve Celal Çapa (d. 1954) adında iki oğlu var.

1950'lerin ortalarında, 30'lu yaşların başında olan Fikret Şeneş ilk şarkı sözlerini Erol Büyükburç'a yazmıştı.

Şan dersi almış alıp piyano çalan Fikret Şenes ,  özellikle ‘kızım gibi’ dediği Ajda Pekkan’ın seslendirdiği ‘Haykıracak Nefesim’, ‘Bir Günah Gibi’, ‘Yeniden Başlasın’ gibi şarkılarıyla hafızlara kazınmıştı.

Fikret Şeneş , 2012 yılında Alzheimer hastalığına yakalanmıştı. Fikret Şenes 'i bu hastalığa yakalandıktan sonra Gümüşsuyu’ndaki evinde ilk ziyaret eden Ajda Pekkan olmuştu.

Fikret Şeneş’in şarkılarını Ajda Pekkan dışında Zerrin Özer, Nilüfer, Semiha Yankı, Tanju Okan, Ayten Alpman, Gönül Yazar gibi isimler de seslendirmişti. ‘Issız Adam’ filmiyle bir dönem gündeme gelen ‘Anlamazdın’ şarkısı da Fikret Şeneş’e aitti.

Türkiye'nin ilk kadın şarkı sözü yazarı, aşk şarkılarının unutulmaz sesi Fikret Şeneş, 94 yaşında yaşamını kaybetti.

Şarkıları

Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile

Bir Günah Gibi

Yeniden Başlasın

Uykusuz Her Gece

Kimler Geldi Kimler Geçti

Hoş Gör Sen

Kapı açık Arkanı dön ve çık

Bir Başkadır Benim Memleketim

Türk Popu'na 300'a yakın eser bırakmış olan Fikret Şeneş en son 1996 yılında Ajda Pekkan için "Bir Hata" adlı şarkıyı yazmış, ondan beri söz yazmıyordu.
1950'lerin ortalarında ilk şarkı sözlerini Erol Büyükburç için yazdı. Şan dersi aldı ve piyano çaldı. Ajda Pekkan’ın seslendirdiği ‘Haykıracak Nefesim’, ‘Bir Günah Gibi’, ‘Yeniden Başlasın’ gibi şarkılarıyla hafızlara yer edindi. 2012 yılında Alzheimer hastalığına yakalandı. 

Şeneş’in şarkılarını Pekkan dışında Zerrin Özer, Nilüfer, Semiha Yankı, Tanju Okan, Ayten Alpman, Gönül Yazar gibi isimler de seslendirdi. ‘Issız Adam’ filmiyle bir dönem gündeme gelen ‘Anlamazdın’ şarkısı da Şeneş’e aitti. 300'e yakın şarkı sözü yazdı. 

Yorum yapmaya iznin yok!