r12

 Sevgili Yılmaz Tatlıses seni sevgiyle saygıyla rahmetle anıyoruz!

 

Emin TurgayEmin Turgay   (1945-2000)

Emin Turgay 1945 Ergani-Bagür doğumlu. Çocuk yaşta babasını kaybetti. Zor ve sıkıntılı günler içerisinde ancak İlkokulu bittirdi ise de bilahare Diyarbakırda Ortaöğrenimini tamamladı. 16-17 yaşlarında gündüzleri Karayollarında geçici işçi olarak çalışıyor, geceleri de pavyon, içkili lokanta ve çay bahçelerinde amatörce türküler söylüyordu. Bu esnada Diyarbakır Musiki Cemiyeti sesinin güzelliğini keşfederek, ona destek olur.

Askerlik dönüşü Ankara ve Diyarbakır Radyolarında ses sanatçısı olarak çalışmaya başlar. 1967 yılında İstanbulda “Diyarbakır Benim Köşem” isimli  ilk plakı çıkar. İyi satış yapar. Ardından Yarı Türkçe yarı Kürtçe “Yabacın Değilem-Pısmamêteme”  plağı “Altın Plak” ödülü alır.

Tam 50 plak yapar. Altı adet Altın Plak ödülü alır.

1971 yılında İstanbul’a yerleşen Emin Turgay kaset ve plaklardan sonra sahne ve film çalışmalarına da başlar. Başrolünü Canan Candanla paylaştığı “Dert Durağı” ilk filmidir.

1977 de TRT İstanbul Radyosunda Sözleşmeli Sanatçı olarak işe başlar. 200 eseri başka sanatçılar tarafından kaset ve plaklara okunur.

Kanser hastalığına yakalanarak 01.07.2000 tarihinde İstanbulda vefat eder.

Yorum yapmaya iznin yok!