r12

 Sevgili Yılmaz Tatlıses seni sevgiyle saygıyla rahmetle anıyoruz!

 

Abdullah UyanıkAbdullah Uyanık  (1947 Şanlıurfa /  2009)

Genç yaşlarda müziğe ilgi duyan Uyanık,”Şanlıurfa Müzik ve Makam Geleneği”ni en iyi bilen ve kendine has üslubuyla dikkat çeken bir sanatçı olarak biliniyordu.

Türk Sanat Müziği,Türk Halk Müziği dallarında çok sayıda plak ve kaseti bulunan Uyanık, ölümünden önce Sıra Gecesi ekipleriyle ortak çalışmalar yapıyordu. mütevazi ve beyefendi bir kişiliğe sahip olan sanatçı, hep yerel olarak kalmayı tercih etti.

Büyük Gazelhan üstadı Kazancı Bedih gibi çok tanınmadı bilinmedi belki ama Urfalıların gönlünde taht kurdu.Sesi ile unutulmazlar arasındaki yerini aldı.Tenekeci Mahmut (Güzelgöz) gibi önemli gazelhanlar ve sıra gecelerinde sanatını icra eden Uyanık, Şanlıurfalı birçok sanatçıya plak yapmış, bir dönem Kazancı Bedih ile (Yoluk) de program gerçekleştirmişti.Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği dallarında çok sayıda plak ve kaseti bulunan Uyanık, sıra gecesi ekipleriyle de ortak çalışmalar yapıyordu.Uyanık, evli ve 5 çocuk babasıydı.

2009 Yılında geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden Şanlıurfalı Ünlü Ses Sanatçısı Abdullah Uyanık, Harrankapı Aile Mezarlığı’nda 

Yorum yapmaya iznin yok!